Talent Prispôsobivý – Adaptability®: Neplánujte, radšej rozvíjajte svoju spontánnosť
V tomto článku si rozoberieme talent zo skupiny talentov na budovanie vzťahov (Relationship building domain). Je ním talent Prispôsobivý – Adaptability®. Povieme si o tom, ako sa prejavuje, ako ho môžeme rozvíjať buď z pozície člena tímu alebo manažéra. Na konci článku nájdete aj jeho tienistú stránku (prejavy, ktoré môžu vaše okolie znepokojiť).
Ak máte radšej video, nech sa páči.
Už samotný názov napovedá, že ide o schopnosť (ability) sa adaptovať – prispôsobiť.
Ak máte výnimočný talent Prispôsobivý – Adaptability®, patríte k ľuďom prítomného okamihu. Ste spontánny a veci beriete tak, ako prichádzajú. Vôbec vám neprekáža, keď je každý deň iný. Viete reagovať na zmeny, ktoré sa práve teraz dejú. Môžeme vás prirovnať k rieke, ktorej prúd sa dokáže prispôsobiť akýmkoľvek zmenám.
Jedinečnosť ľudí s talentom Prispôsobivý – Adaptability®
Ako sa prejavuje určitý talent závisí aj od toho, aké iné dominantné talenty máte (nachádzajú sa na vrchu vášho výsledného reportu). V článkoch vám vždy predstavíme talent ako taký, bez vplyvu ďalších talentov.
Sila tohto talentu spočíva v spôsobe, ako zvládnuť chaos. Preto ľudia s talentom Prispôsobivý – Adaptability®:
- vedia pohotovo reagovať na okolnosti, ktoré by ostatných mohli vystrašiť,
- hľadajú cesty, ako pokračovať, keď dôjde k nečakanej situácii,
- vďaka prirodzenej schopnosti BYŤ TU A TERAZ, vedia hľadať riešenia,
- sú veľmi flexibilní a produktívni aj v situáciách, ktoré ich naraz vedú rôznymi smermi.
Tipy, ako rozvíjať talent Prispôsobivý – Adaptability®
Svoje silné stránky najviac rozvíjame v spolupráci s inými ľuďmi. Inšpirujte sa, ako tento talent môžete aktívne a vedome používať.
Ak ste zamestnanec, príp. člen tímu:
- Tým, že veci beriete tak, ako prichádzajú, môžete ostatným pomôcť porozumieť vášmu hľadisku v danom momente.
- V stresových situáciách dokážete priniesť úľavu, pretože druhým pomáhate nachádzať riešenia, čím zmiernite ich stres.
- Neospravedlňujte sa za to, že ste spontánny. Je to vaša výhoda. Nadchnite aj ostatných, zapojte ich do vecí, pre ktoré sa spontánne rozhodnete.
- Je možné, že štruktúra a predvídavosť vás môžu frustrovať (záleží to od vašich ďalších dominantných talentov). Zistite, ako to máte. Potom odkomunikujte, že nepotrebujete extra plánovať, pretože najviac radosti a porozumenia vám dávajú veci, ktoré sa dejú tu a teraz. Z časového hľadiska skráťte komunikáciu na to, čo sa práve deje, čo je dnes dôležité.
- Plánovanie nie je vaša parketa. Preto požiadajte o pomoc druhých, prípadne zapojte iné vaše talenty, napr. Strategický talent – Strategic®, talent Sústredený – Focus® alebo talent Zásadový, Veriaci – Belief®. Vedia vám pomôcť s dlhodobými cieľmi.
Ak ste manažér alebo líder:
- Svojim ľuďom viete dať napr. najrelevantnejšie informácie pre daný deň.
- Veľmi dobre reagujete na to, čo sa práve teraz deje. Pre svojich ľudí alebo klientov dokážete vytvoriť skvelú skúsenosť, ak s nimi denno denne pracujete.
- Ak vás to láka, môžete byť dobrý v krízovom alebo change manažmente. Zvládate veci s rozvahou, čo druhých okolo vás môže upokojiť.
Talent Prispôsobivý – Adaptability® a jeho tienistá stránka
Každý talent má svoje „blindspots“ – t.j. situácie, ktoré si nemusíme uvedomovať, avšak je dobré o nich vedieť a zvedomiť si ich. Ak máte talent Prispôsobivý – Adaptability®, myslite na to, že:
- Časté menenie priorít sa pre niekoho môže zdať zbytočné a možno frustrujúce, najmä ak ide o ľudí, ktorí majú radi štruktúru a stabilitu.
- Ak ste líder alebo manažér, niekedy sa tímu môže zdať, že nemáte jasný cieľ/plán. Môže to spôsobiť, že kolegovia nevedia, čo sa od nich očakáva. Je užitočné si odkomunikovať vaše nové očakávania alebo jasné zadefinovanie výsledkov.
Toľko k dnešnému talentu Prispôsobivý – Adaptability®. Budem rada, keď mi do komentára napíšete, čo bolo v článku pre vás najužitočnejšie. Ďakujem za zdieľanie a prajem príjemný deň. 🙂