Čo znamená, keď je náš talent slabou stránkou – praktické vysvetlenie
Keď si urobíte hodnotenie Gallup CliftonStrengths®, vyjde vám talentový profil. Aj keď je v názve Strengths, výsledok by som silnými stránkami určite nenazvala. Často sa stane, že po prečítaní si knihy alebo profilu, konštatujeme: „Áno, toto sú moje silné stránky. A čo ďalej?”
Použijem metaforu, ktorá sa mi veľmi páči od kolegu Dean-a Jones-a, že talentový profil je ako mapa pokladov. Ukazuje vám, kde poklady sú. Mapa pokladov nie sú poklady samé o sebe. Talentový profil vám krásne ukáže, kde je najlepšie investovať váš čas a energiu na rozvoj. A je na vás, či sa na cestu hľadania pokladov vydáte.
Talenty, ktoré vám vyšli určite používate. Často je to však nevedome. Ak hovoríme o rozvoji talentov, aby sa z nich naozaj stali silné stránky, hovoríme o vedomom používaní našich darov, pokladov.
Talenty sú neutrálne
My ľudia z talentov robíme, čo robíme. Na forme, na prevedení záleží.
Talent môžeme použiť tak, že ho „iba“ použijeme. Vieme aj povedať, že sme talent použili, ale žiadny pozitívny alebo lepší výsledok to v danej situácii nemalo. Výsledok alebo stav situácie nebol o nič lepší.
Na druhej strane, môžeme talent použiť vedome a inteligentne tak, že je výsledok lepší. Že ide o win win situáciu. Talent skutočne pomohol v danom momente a výsledok, na ktorom vám záleží, je naozaj lepší.
To je rozdiel medzi talentom a silnou stránkou.
Čo je cieľom rozvoja talentov?
Cieľom rozvoja talentov, nie je iba povedať, konštatovať, aké máte talenty. Cieľom je ukázať vám, ktoré talenty, keď budete vedome používať a rozvíjať, vám pomôžu dosiahnuť lepšie výsledky.
Môže sa stať, že použijete v rôznych situáciách talent nevedome tak, že si stojíte v ceste za lepším výsledkom. Vašim alebo spoločným s druhými.
Gallup CliftonStrengths® nám svojim jazykom osvetľuje takéto možné situácie. Všetko, čím si stojíte v ceste, nazývame slabou stránkou. Preto každý jeden talent môže byť ako silná, tak aj slabá stránka.
Poďme si toto prakticky ukázať na talente, o ktorom sme si ešte nehovorili.
Talent Jedinečnosť – Individualization®
Najprv si tento talent pripomeňme. 🙂
Ľudia s výnimočne silným talentom Jedinečnosť – Individualization® sú fascinovaní jedinečnými kvalitami každej osoby. Majú talent prísť na to, ako rozliční ľudia môžu spolu pracovať produktívne. Všímajú si a vážia jedinečných vlastností každého človeka a podľa nich prispôsobujú svoj prístup.
V ľudskej rôznorodosti skôr vidia potenciál. Majú radi, keď ľudia robia to, čo im ide najlepšie. Ako metaforu na prirovnanie opisu tohto talentu môžeme použiť, že sú vedúci castingov, ktorí pozorovaním vedia povedať, kto je v čom dobrý a v čom by mohol excelovať.
Ako v praxi môže vyzerať slabá stránka talentu Jedinečnosť – Individualization®
- Všetko prispôsobujú jednotlivcom, nepozerajú sa na možnú segmentáciu, čo môže byť z hľadiska financií a času nákladné.
- Sú netrpezliví, nepredvídaví a pribehnú len povedať, na čo všetko sa pri klientovi alebo projekte nemyslelo.
- Sú iba pasívnymi pozorovateľmi.
Ako v tých istých situáciách vyzerá vyspelá stránka talentu v praxi
- Aktívne pomáhate tímu, spoločnosti dopredu vidieť napr. možné segmenty alebo užitočné odchýlky, aby ste sa na to mohli pripraviť.
- Rozmýšľate o možnostiach, ako viete pomôcť druhým, lebo vy to vidíte a viete.
- Učíte sa rozlišovať situácie, v ktorých sa nachádzate. Nie vždy môžete uprednostniť jednotlivca (aj keby ste radi) pred záujmom skupiny/tímu.
- Nie ste pasívnym pozorovateľom, ale proaktívnym kolegom v prípravách, plánovaní, čo sa môže po ceste nastať.
Potenciálne blind spots pri talente Jedinečnosť – Individualization®
Blind spots sú ako mŕtve body pri šoférovaní, ktoré nemusíte vidieť.
Častejšie sa pri tomto talente môže stať, že viete viac o iných, ako oni o vás. Cesta je naučiť sa viac komunikovať a zdieľať o sebe. Nečakať, že si niečo všimnú druhí.
Môžete mať väčší cit pre rozpoznanie hodnôt druhých, ich potrieb a požiadaviek. Niektorí však majú radšej, keď sa ich na to opýtate.
Pri každom talente platí, že máte špecifický spôsob myslenia, cítenia a konania, čo sa líši od toho, ako to majú iní ľudia. Aj keď si často myslíme, že to tak máme všetci a potom nerozumieme, ako niekto niečo nevidí, nevníma.
Skúste si to odpozorovať v živote. Pýtajte sa, kto čo vidí, vníma a so zvedavosťou sledujte rozdielnosti.
Ak máte akúkoľvek otázku, píšte na info@katkamedvecova.sk.