Čo má spoločné umývanie zubov so silnými stránkami?
Len poznanie talentov/silných stránok nestačí. Nestačí v prípade, ak chcete mať iné výsledky než máte doteraz. Pod výsledkami si každý môžete dosadiť, čo je vaša aktuálna výzva v práci, v tíme. Je možné, že chcete mať lepšie vzťahy medzi kolegami. Možno túžite, aby sa zodpovednosť z vašich pliec (lídra tímu), prerozdelila viac na jednotlivých členov.
Nestačí si urobiť dotazník CliftonStrengths®, ktorý vám ukáže, kde máte najväčší potenciál a myslíme si, že sa tým všetko vyrieši. Nestačí len jedna konzultácia alebo koučingové sedenie. Rovnako na zmenu výsledkov v tíme nestačí len jeden workshop. Pred stretnutím/workshopom i po sú domáce úlohy 🙂
Je to ako s umývaním zubov. Tu to máme ? Budovanie návykov. Tiež nestačí na to, aby ste mali čisté a zdravé zuby, ich umývanie jeden deň 8 hodín a po zvyšok roka už nie. Je potrebné, aby ste si ich umývali každý deň. Zo začiatku, keď sa tento návyk učí malé dieťa, môže byť chvíľu „bolestivé“. Nechce sa mu, je to niečo nové. Musí sa naučiť umyť si zuby každý deň. Po čase pravidelného opakovania, umývanie zubov sa stane každodennou rutinou, nad ktorou nie je potrebné rozmýšľať. Tak je to aj so silnými stránkami. Potrebujete si budovať návyky a silné stránky používať čo najčastejšie. Zo začiatku je to niečo nové. Môže byť aj nekomfortné, ako s každým novým návykom. Až po moment, keď sa to stane pravidelnou rutinou.
5 príkladov ako pravidelne môžete používať a rozvíjať silné stránky:
1. koučing: zo začiatku, kým sa dostávate do témy, je určite vhodné, aby ste si dohodli koučing. Našli kouča. Odporúčam minimálne na 6 mesiacov.
2. výsledky reportu CliftonStrengths majte vždy po ruke: aplikácia v mobile; výsledky majte na obrazovke notebooku; výsledky si môžete dať do obrazu ako certifikát na stene/nástenku; používajte v podpise (v e-mailoch); pridajte si talenty do menoviek na dverách pred vstupom do kancelárií a pod.
3. silné stránky sa najviac rozvíjajú v praxi, pri interakcii s iným človekom. Manažér by mal mať minimálne raz do týždňa zmysluplnú konverzáciu s každým členom svojho tímu.
Nemusí ísť o dlhú konverzáciu, ale zmysluplnú. Niekedy stačí na začiatku rozhovoru otázka typu: Čo sa ti podarilo minulý týždeň? Z čoho máš radosť? Čo si myslíš, že ti najviac pomohlo? Ktorú silnú stránku si použil/použila? Čo ťa čaká tento týždeň? Čo by ti najviac pomohlo?
Otázky a rozhovory nám pomáhajú z automatického konania („autopilota“) mať veci viac vedomé. Tzn., že si potrebujete vy a vaši ľudia viac uvedomovať, čo naozaj robíte, ako najlepšie robíte svoju prácu, čo potrebujete, čo prinášate. Stávate sa vedomejšími, čím máte konanie vo svojich rukách a komfortnejšími o rôznych veciach rozprávať nahlas.
4. plánujte si deň / týždeň, prípadne dôležité stretnutie / úlohy s tým, že sa pozriete na silné stránky a zamyslíte sa, ktoré by vám najviac teraz pomohli, aby ste úlohu čo najlepšie zvládli.
5. čítajte si výsledné reporty častejšie. Pravidelne sa ku nim vráťte. Garantujem vám, že vždy nájdete nové súvislosti a nové prepojenia.
Verím, že som vás inšpirovala pár príkladmi. Dajte mi vedieť, ak ste už niečo zaviedli, prípadne v čom bol článok užitočný.
Ak ste manažér tímu, majiteľ spoločnosti alebo školiteľ, tréner a chcete pracovať na rozvoji tímov, mám pre vás v ponuke nový výborný 3 mesačný program pre tímy. Rada vám osobne poviem viac. Kontaktujte ma v prípade záujmu.
Je niečo, s čím potrebujete pomôcť alebo viac vysvetliť? Kontaktovať ma môžete prostredníctvom kontaktného formulára na mojej stránke alebo hneď kliknutím na tento link.
Mojich TOP 5 silných stránok: Restorative / Responsibility / Arranger / Futuristic / Learner
Janka
1. apríla 2022 @ 9:29
Perfektna metafora s umyvanim zubov 🙂 Dakujem za tipy na otazky, ktorymi si overim, ci pracujem so svojimi silnymi strankami a ci idem na to spravne 🙂 Nenapadlo ma, pouzivat aplikaciu v mobile…
coach
1. apríla 2022 @ 11:09
Ďakujem. Aplikácia je super na pripomenutie si talentov. Ja ju používam pravidelne a pomáha mi to. Držím palce