Ako si dať ciele v roku 2020, aby ste si zároveň rozvíjali silné stránky?
Dávate si ciele? Radi si dávate ciele? Ak vaša odpoveď je áno, ale aj nie, čítajte ďalej. Verím, že článok vám dá odpoveď, prečo to tak je. Zároveň si dnes ukážeme, ako pri zadávaní cieľov myslieť aj na rozvoj silných stránok.
Ciele majú byť motivačné
Stanovenie cieľov by v prvom rade nemala byť pre vás emočná záťaž. Stanovenie cieľov by mala byť aktivita s cieľom vás motivovať urobiť kroky k ich naplneniu. Preto je dobré vedieť a nacítiť si každý sám, ako si vy radi stanovujete ciele. Podľa dotazníka CliftonStrengths® tí, ktorí máte napríklad talenty Strategic®, Focus® alebo Futuristic® v poradí talentov vysoko, (napr. v TOP 10) šanca je vysoká, že stanovenie cieľov vás teší. Naopak ľudia s talentami ako Adaptability® alebo Arranger® môžu mať radšej zadanie si skôr smeru, ktorým chcete ísť. Pre vás, také klasické stanovenie si cieľov, nemusí byť príjemné. Tí, ktorí máte veľa vzťahových talentov v TOP 10, vám možno príde príjemnejšie túto aktivitu robiť spolu a zadávať si ciele napríklad v skupine. Každý ste jedinečný, preto každý máte radi aj iný štýl a prístup ku dávaniu si cieľov, snov, vízií, akokoľvek to nazvete. Je dobré vedieť, čo vám vyhovuje.
Trochu faktov. Robila sa štúdia, ktorá preukázala, že až o 42% zvyšujete svoje šance splniť si ciele, keď si ich napíšete. O 65% sa zvyšujú šance naplnenia cieľov, keď máte niekoho, komu sa zaviažete alebo môžete hlásiť priebežný stav v čase, ako sa vám darí. Dokonca 95% šanca splnenia cieľov je, keď máte dohodnuté aj konkrétne stretnutia, kde sa o cieľoch a ich priebežnom stave rozprávate s niekým pravidelne. Dosť vysoké percentá, čo poviete? Neviem, ako vy, ale ja na svojom smerovaní tento týždeň už pracujem.
Poďme sa ale spolu pozrieť na to, ako si zadať ciele, sny, vízie tak, aby ste pri tom rozvíjali vaše silné stránky.
Zodpovedzte si tieto tri otázky:
1. Ako si rozšírite povedomie o vašich silných stránkach v roku 2020?
Zamyslite sa nad tým, kde a ako získate väčšie a hlbšie povedomie o vašich silných stránkach pri ich používaní? Pretože každým rokom viete ísť hlbšie a hlbšie. Pomôže vám pri tom, keď si zodpoviete otázku: kde dostanete spätnú väzbu ako silné stránky používate?
Napoviem vám, že spätnú väzbu môžete získať 2 spôsobmi:
1, priama spätná väzba
Znamená, že sa opýtate ľudí okolo vás. Ideálne ľudí, ktorých máte okolo seba, keď na niečom pracujete. Či už ide o kolegov, priateľov alebo členov domácnosti. Opýtate sa ich: kde a ako si videl/a moje silné stránky v praxi použiť? Na oplátku ti môžem dať ja spätnú väzbu a poviem ti svoje pozorovania, kde a ako som videl/a tvoje silné stránky použiť. Tento druh spätnej väzby je veľmi užitočný. Sám/sama si nikdy nezreflektujete situáciu tak, ako vám môžu pomôcť ostatní v pomenovaní.
2, vlastné pozorovanie
Každý mesiac, štvrťrok (podľa toho, čo vám vyhovuje), sa zamyslite nad vlastnými úspechmi alebo lekciami, ktoré ste zažili. Pri úspechoch sa zamyslite: ktorá silná stránka vám pomohla danú úlohu urobiť dobre? Choďte čo najviac do detailov. Čo vás pri tom tešilo? Čo vám išlo ľahko? Prečo vám to išlo dobre?
Naopak pri úlohách, ktoré sa vám nie až tak podarili, sa zamyslite nad tým, ktorá silná stránka vám chýbala? Čo by ste na budúce mohli vyskúšať, použiť viac a lepšie, aby ste boli s výsledkom spokojní?
2. Ako budete rozvíjať vaše talenty v roku 2020?
Platí rovnica: T x I = S. Pri čom T = talent, I = Investícia, S = silná stránka.
Inak povedané, ak ku svojim talentom pridáte investíciu v podobe nových vedomostí, zručností, skúseností, tak z talentu sa stáva silná stránka.
Zamyslite sa, ako pri napĺňaní vašich cieľov v roku 2020 budete rozvíjať vaše talenty.
Vedomosti. O čom by ste sa chceli viac vedieť? Kto vám môže poskytnúť takéto informácie alebo alebo kde ich viete nájsť?
Zručnosti. Ktorý talent by ste chceli rozvíjať? Ktorú zručnosť by ste sa chceli naučiť? Kde alebo kto by vám s tým mohol pomôcť?
Skúsenosti. Aké skúsenosti chcete nadobudnúť? Porozmýšľajte napríklad nad novou aktivitou, ktorú by ste chceli zaviesť do života? Čo by mohol byť prvý krok už dnes?
3. Ako a kde použijete vaše silné stránky pri napĺňaní cieľov v 2020?
Tretia a posledná vec, zamyslite sa, ako budete používať silné stránky tento rok tak, aby vám pomohli splniť ciele, ktoré sú pre vás dôležité. Používajte silné stránky zmysluplne. Túto otázku si môžete zodpovedať 2 krokmi.
Prvý krok je, že budete rozmýšľať v intenciách tohtoročných cieľov.
Druhý krok je, že sa skúste pozrieť, kde chcete byť za 5 rokov a v tej súvislosti, na čo by ste sa mohli zamerať tento rok? Ako by vám vaše silné stránky mohli pomôcť v roku 2020 tak, aby ste sa priblížili k svojmu 5 ročnému cieľu, snu, vízii?
Podľa vyššie uvedeného návodu, môžete vedomejšie skĺbiť, realizáciu vašich cieľov s využitím silných stránok. Želám vám vydarený rok 2020!
Poteším sa, ak mi dáte v komentoch vedieť, v čom bol pre vás článok užitočný.
Keď cítite, že na rozvoji silných stránkach chcete pracovať intenzívnejšie, pod mojím vedením, neváhajte a skontaktujte sa so mnou. Poviem vám o možnostiach v tomto roku. Či už pre vás, ako pre jednotlivcov, tak pre tímy a dokonca i celé organizácie.
Ak patríte medzi tých, ktorí ešte svoje silné stránky nepoznáte a chcete, kontaktujte ma cez správu prostredníctvom webstránky: www.katkamedvecova.sk, kde si aj o dotazníkoch CliftonStrengths® môžete viac prečítať. Alebo si ma vyhľadajte a napíšte cez sociálne siete: LinkedIn, Facebook, Instagram.