5 tipov ako vydržať v tom čo sme začali
Prvým krokom je začať. Je ľahké začať? U mňa záleží, či začínam niečo čo ma baví, alebo je to niečo, čo je potrebné. Ak je to niečo čo ma baví a chcem, štart je príjemný, povzbudivý, plný plánov, energie.
Ale ako vydržať v tom, čo sme začali?
Ja sa teraz s vami podelím o to, čo mne pomáha udržať kurz. Možno pre seba nájdete inšpiráciu, vyskúšate niečo nové, čo ste doteraz nevyskúšali. Cieľom je, aby ste vydržali v tom, čo ste začali a dosiahli to, po čom túžite.
1. Plánovanie = kalendár
U mňa platí, čo mám v kalendári, takmer na 90% zrealizujem. Plánujem si takmer všetko. Presný deň a hodiny. Momentálne sú v mojom kalendári: stretnutia s klientmi; kedy študujem (kurzy, ktoré mám alebo samoštúdium); dni a hodiny kedy cvičím, všetky ostatné stretnutia (networking) a čas na relax, na seba („me time“). Ano, aj to si ja musím plánovať, lebo sa zabúdam pri knihách. Keď mám takto všetko v kalendári, dáva mi to celkom jasný prehľad, v ktoré dni čo mám. Naplanované veci mi pomahajú priblížiť sa k môjmu cieľu.
Naopak, čo nemám v kalendári neurobím. Napríklad písanie pre účely môjho blogu. Na začiatku som mala pravidelne deň, hodinu, kedy píšem. Nemám to teraz v kalendári a stalo sa mi, že som vyše mesiaca nenapísala žiadny článok. Tak sa teraz pozriem do kalendára a nájdem si priestor/čas, aby som mohla pokračovať ako som si pôvodne naplánovala. Verejný záväzok si dávam pred vami.
2. Spoločnosť rovnako naladených ľudí
Tento bod je veľmi dôležitý. Pravidelne sa stretávam s ľuďmi, ktorí ma inšpirujú alebo sú z oblasti mojich záujmov. Stretávam s ľuďmi, ktorí podnikajú v oblasti osobného rozvoja, čo je oblasť, ktorá ma zaujíma. Som v on-line akadémii, kde máme úžasnú koučku a mentorku na podporu podnikania. V tejto skupine som v spojení s rovnako naladenými ľuďmi, riešime podobné záležitosti a vzájomne sa veľmi podporujeme. Pravidelne sa rozprávam s mojimi priateľmi a blízkymi, ktorí sú naladení ako ja – pozitívne, na rozvoj a hľadajú riešenia. Vzájomne si pomáhame už len tým, že sa stretneme. Musím dodať, že som minimalizovala stretnutia s ľuďmi, s ktorými nezdieľam rovnaké hodnoty, a pri ktorých sa cítim energeticky vyčerpaná po stretnutí. Asi viete o čom píšem. Svoj čas si vážim.
3. Rekapitulácia
Čo ma povzbudí, je rekapitulácia predchádzajúceho obdobia. Čas veľmi rýchlo ide, týždne a mesiace len prevraciam v kalendári. Ale nájsť si čas, pozrieť sa a zrekapitulovať si posledných 6 alebo 12 mesiacov mi dodáva potrebnú energiu do ďalšieho obdobia. Povzbudí a poteší ma, čo sa všetko podarilo. Zároveň takáto rekapitulácia mi veľa napovie, či aktivity prinášajú želané ovocie alebo je potrebné sa nad niečím pozastaviť a ďalšie kroky prehodnotiť, prípadne s niekým sa poradiť.
Nedávno som si rekapitulovala posledných 12 mesiacov. A zdanlivo malé pravidelné aktivity mi urobili pekný výsledok. Príklad: aktivity na sociálnych sieťach som začala v októbri 2016. Asi po 6-tich mesiacoch pravidelných príspevkov a stretávaním sa s ľuďmi, som začala získavať prvých platiacich klientov, ktorých som nepoznala. Teda nie sú z radov mojej rodiny, blízkych. Funguje to, nebojte sa sociálnych sietí.
Rekapitulácia je naozaj fajn. Lebo niekedy mám pocit, že nevidím výsledok. A to len preto, lebo keď niečo urobím, už pozerám, ako sa posunúť ďalej a potom sa zabúdam pristaviť aj pri menších, ale tak dôležitých výsledkoch na začiatku. A to je to, čo ma potom vždy povzbudí pokračovať.
4. Vzdelávanie a pravidelná motivácia
Momentálne najčastejšie čítam/počúvam knihy a podcasty pre motiváciu. Knihy si kupujem cez Amazon a vypočuť si ju môžem kdekoľvek aj offline (mimo internetu) v aute cez mobil, prostredníctvom aplikácie Audible. Už ste vyskúšali?
Podcasty počúvam cez telefón (dajú sa aj priamo z PC/notebook). Tiež využívam aj počúvanie offline ako pri knižkách. Vybranú epizódu si stiahnem, keď som na wifi a vypočujem si, keď napríklad cestujem v aute. Moje obľúbené podcasty na motiváciu v tomto období: Lewis Howes (bývalý americký atlét, teraz úspešný podnikateľ, ktorý si založil on-line akadémiu. Má pravidelné rozhovory s veľmi zaujímavými hosťami), Christine Hassler (skúsená koučka v USA, ktorá priamo počas rozhovoru koučuje ľudí. Pre mňa inšpirácia v oblasti môjho záujmu a zároveň si riešim spolu s nimi danú tému.), Joga Girl (jogínka Rachel Brathen, úspešná podnikateľka, založila si jogové štúdio na Arube a mne je blízka formou zdieľania svojich životných situácií.).
Volím si niektorú epizódu od uvedených ľudí podľa toho, akú mám náladu, či potrebujem motiváciu a povzbudiť po ťažšom dni/týždni. Alebo chcem načerpať typy, rady. Zmena nálady u mňa 100% zaručená po vypočutí.
5. Relax
Relax som spomenula v bode 1. pri plánovaní. Spomeniem ešte raz, pretože cítim na sebe, že si relax musím a chcem naplánovať. Či už ide o šport. Popri práci je pre mňa šport aj druhom relaxu. Ako fyzickým – okysličujem si organizmus, hýbem sa. Tak mentálne, že mi naozaj pomáha vyvetrať hlavu, čo mi napomáha psychickej pohode. Už ste to určite veľa počuli, čítali. Máte to tiež vyskúšané?
Masáž, alebo aj veľa spánku u mňa alebo pohár dobrého vína, milovanú kávu a len tak sedieť alebo sa rozprávať s mojou polovičkou, kamarátmi, rodinkou. Aj toto sú aktivity, po ktorých siaham, aby som sa posúvala a nebola unavená alebo psychicky vyčerpaná. Snažím sa počúvať svoje telo a dopriať si aj oddych.
Ja svoj pohár musím mať v prvom rade plný, aby som vedela poskytovať energiu, pomoc a podporu naokolo.
Čo funguje vám udržať sa v kurze a napredovať za tým, čo ste si predsavzali?
Alebo ste „zabývaní“ vo svojom a nechce sa vám nič nové vyskúšať, zmeniť? Trošku „stretch“ mimo svojej komfortnej zóny? Mnoho ľudí, spoločností, sa dlhé roky nemenia. Nedávno som čítala niečo v zmysle: keď si myslíte, že už ste vyskúšali všetko a všetko čo máte je to najlepšie pre vás, to je znak momentu, že ste nevideli ešte všetko čoho ste schopní, akí ste výnimoční:)
Ak s niečím potrebujem pomôcť / podporiť, píšte. Bude mi potešením!